تايلند؛ با دخترانى خوش‏اخلاق‏
زينب ساكى‏تى‏شا - تايلند

نفيسه محمدى‏

كشور تايلند با 514000 كيلومتر مربع وسعت، چهل و ششمين كشور در نيمكره شمالى، نيمكره شرقى، در جنوب شرقى آسيا، در كنار خليج سيام و درياى آندامان و در همسايگى كشورهاى برمه در شمال غربى و غرب، لائوس در شمال و شمال شرقى، مالزى در جنوب و كامبوج در مشرق واقع شده است. «تايلند»، كشورى نيمه‏كوهستانى است و كوههاى آن عمدتاً در نواحى شمالى، غربى و قسمت شبه جزيره‏اى واقع شده‏اند.
مردم تايلند عمدتاً زردپوست بوده و از تيره‏هاى (تاى‏ياناى)، چينى، مالاى و خِمِر و غيره مى‏باشند. 94% مردم آن پيرو آئين بودا، 4% پيرو اسلام و 6/0% مسيحى هستند. زبان‏هاى رايج آن تايى (تايلندى) و چينى است.
در اواسط قرن چهاردهم قوم تاى در اين سرزمين تشكيل مملكت مستقلى دادند كه پايتختش «آيوتهايا» بود. در قرون پانزدهم و شانزدهم ميلادى برمه‏اى‏ها حملات فراوانى به اين سرزمين كرده و در همان دوران پاى پرتقالى‏ها و هلندى‏ها نيز به آن سرزمين باز شد و بعدها در قرن هجدهم، انگليسى‏ها نيز بدانجا راه يافتند. در اواسط نيمه دوم قرن هجدهم ميلادى، پايتخت امپراطورى تاى ويران شد. در قرن نوزدهم ميلادى استقلال تايلند به وسيله انگلستان تهديد شد ولى تايلندى‏ها با ايجاد روابط با دول ديگر، امكان نفوذ انگلستان را از بين بردند.
خانم «زينب ساكى‏تى‏شا» اهل تايلند است و ما تصميم گرفته‏ايم تا براى آشنايى با كشور تايلند با او به صحبت بنشينيم. او خود را اين طور معرفى مى‏كند:
- متولد سال 1984 ميلادى (1363ه.ش)، هستم و در بانكوك پايتخت تايلند به دنيا آمدم. اصالتاً اهل تايلند هستم و من حدود دو سال است كه به تنهايى در ايران مشغول به تحصيل هستم.

خانم ساكى‏تى‏شا، قبل از آمدن به ايران، با ايران و اسلام آشنايى داشتيد؟

قبل از اينكه به تنهايى براى تحصيل به ايران بيايم حدود هشت سال با پدر و مادر و بقيه خانواده‏ام به ايران آمديم چون پدرم درس مى‏خواند و در مورد دين اسلام تحقيق مى‏كرد. در آن هشت سال با ايران آشنايى كامل پيدا كردم. بعد از اينكه به تايلند برگشتيم، به علت علاقه به علوم دينى به ايران آمدم و مشغول به تحصيل شدم.

خانم ساكى‏تى‏شا، ضمن توضيح در مورد روند تحصيلى در تايلند و در مورد تحصيلات خودتان هم توضيح دهيد.

من تحصيلاتم را در ايران گذراندم اما در تايلند شش سال اول، دوره ابتدايى است و شش سال دوم، دوره راهنمايى است. كه پس از آن، دوره ورود به دانشگاه است. ورود به دانشگاه در تايلند هم دو گونه است؛ اول اينكه براى بعضى از دانشگاهها امتحان ورودى است ولى بعضى دانشگاهها به صورت آزاد است و كنكور ورودى ندارند.

آيا تحصيلات بانوان و دختران در تايلند با مشكل خاصى روبه‏روست؟ مهم‏ترين رشته مورد علاقه آنها براى تحصيل چيست؟

درس خواندن در تايلند با مشكل خاصى روبه‏رو نيست و از تحصيل بانوان استقبال مى‏شود. در واقع در تايلند، هم مردها و هم زن‏ها پا به پاى همديگر درس مى‏خوانند و مشكلى از جهت انتخاب رشته و درس مورد علاقه آنها نيست. رشته‏هاى مورد علاقه زنان در تايلند تجارت بين‏المللى، مديريت و حسابدارى است كه دانشجويان بسيارى دارد.

مهم‏ترين دانشگاههاى تايلند چه نام دارند؟ و وضعيت حجاب در تايلند چگونه است؟

مهم‏ترين دانشگاهها به نام «رام كنگ هنگ» و «سُخُتَى» هستند كه از بزرگ‏ترين و معروف‏ترين دانشگاههاى تايلندند. حجاب هم در تايلند اختيارى است. در واقع اگر كسى مسلمان باشد و بخواهد حجاب را رعايت كند كسى به او سخت‏گيرى نمى‏كند گرچه دين كشور من بودايى است و نظام اين كشور به نظام پادشاهى استوار است اما پادشاه كشورم خيلى به مسلمان‏ها احترام مى‏گذارد و حجاب را ممنوع نكرده است. مردم هم در مورد حجاب موضع‏گيرى خاصى ندارند به همين دليل مسلمانان از اين جهت دچار مشكل خاصى نيستند.

زينب خانم، سن ازدواج در كشور تايلند چه سنى است؟ و رسم و رسوم تايلند در مورد ازدواج چيست؟

اكثر جوان‏هاى تايلند وقتى درس‏شان تمام مى‏شود و مدرك دانشگاه را مى‏گيرند ازدواج مى‏كنند. يعنى بيشتر سعى مى‏كنند دانشگاه را تمام كنند اما گاهى هم در سن پايين و قبل از اتمام درس‏شان ازدواج مى‏كنند. رسم و رسوم ازدواج در هر قسمت از تايلند متفاوت است. اما مسلمانان رسم اسلامى خود را دارند، يعنى انتخاب دختر، خواستگارى و تعيين مهريه و عقد عروسى.
اما در دين بودايى اين طور رسم است كه داماد دختر را براى ازدواج تعيين مى‏كند، سپس خانواده‏ها و فاميل‏ها جمع مى‏شوند و براى خواستگارى مى‏روند بعد هم جمع مى‏شوند و مراسم مى‏گيرند و بزرگ‏ترهاى فاميل در معبد روى دست عروس و داماد آب مقدس مى‏ريزند و براى آنها آرزوى خوشبختى دارند. عروس و داماد بعد از مراسم مذهبى، زندگى جديد خود را آغاز مى‏كنند. البته همان طور كه گفتم در مناطق مختلف رسم و رسومات ازدواج تفاوت دارد. همچنين از لحاظ جهيزيه هم اين تفاوت با ايران هست كه تهيه جهيزيه و وسايل زندگى بر عهده مردها است و همچنين هديه‏اى كه به عروس و داماد مى‏دهند، معمولاً پول است كه در پاكت‏هاى دعوت مى‏گذارند.

آيا در تايلند لباس رسمى هم وجود دارد؟ و در چه مواقعى از آن استفاده مى‏كنند؟

بله، يك نوع لباس كه رنگ سفيد دارد كه شامل يك دامن بلند است و پارچه‏اى كه شبيه سارى دور بدن مى‏بندند. اين لباس در مراسم‏هاى مذهبى و اعياد مخصوص استفاده مى‏شود. مثلاً در مراسم‏هاى سنتى و يا در مراسم عروسى استفاده مى‏شود.

تعطيلات رسمى و اعياد مذهبى چه روزهايى است و مردم در اين روزها چه كارى انجام مى‏دهند؟
در تايلند عيد نوروز هست كه معمولاً ماه چهارم سال ميلادى است يعنى حدود ماه آوريل كه در شروع اين ماه كه شروع سال جديدشان است، جشن مى‏گيرند. سه روز در اين جشن مربوط به جشن آب‏پاشى است كه در اين سه روز هر كسى كه از خيابان رد مى‏شود، يا از جلوى خانه، يا حتى درِ خانه، به او آب مى‏پاشند و هيچ كس هم نبايد ناراحت بشود. اين جشن در همه جاى تايلند مرسوم است و همه آن را دوست دارند. مراسم ديگرى هم هست كه در يك روز خاص با چوب يا با وسايل طبيعى، جسم گردى درست مى‏كنند و دعا مى‏خوانند سپس آن را در آب رها مى‏كنند و به اين وسيله براى رسيدن به آرزوهايشان دعا مى‏كنند. در اين دو روز كه جزء تعطيلات رسمى و مذهبى مردم تايلند است، همه به شادى و پايكوبى مى‏پردازند.

از لحاظ اجتماعى - سياسى و فرهنگى، تايلند را چگونه بررسى مى‏كنيد؟

كشورم تايلند از لحاظ اجتماعى در حد وسطى قرار دارد و مردم آرام و نسبتاً پر تلاشى دارد. از لحاظ سياسى هم، تايلند كشورى بى‏طرف و آرام است. در واقع با هيچ كشورى دشمنى خاصى ندارد و اختلافى هم در آن ديده نمى‏شود و همان طور كه گفتم مردم كشورم، دين بودايى دارند اما از همه لحاظ با ما همكارى مى‏كنند و سعى مى‏كنند كه به مذهب و عقايد ما احترام بگذارند و در واقع از فعاليت‏هاى ما هيچ گونه جلوگيرى نمى‏كنند.

خانم ساكى‏تى‏شا، حق و حقوق بانوان در تايلند چگونه رعايت مى‏شود؟

بانوان در تايلند مثل مردها از حق و حقوق مساوى برخوردارند و مى‏توانند به فعاليت بپردازند و از همه لحاظ هم به آنها كمك مى‏كنند و تا به حال نديده‏ام زنان اين كشور دچار مشكل باشند.

شهرهاى مهم تايلند كدامند و آيا ميوه يا غذاى خاصى هم در تايلند هست كه مورد توجه مردم باشد؟

شهرهاى مهم تايلند «تون بورى»، «چيانگ‏هاى» و «ناحت راچا سيما» هستند كه در اين شهرها به زبان‏هاى تايى و انگليسى صحبت مى‏شود. تايلند چون كشور گرمسيرى است، ميوه‏هايى نظير «انبه»، «تورين»، «كَمْگِى» وجود دارد كه بسيار مورد علاقه مردم آنجاست. غذاى مورد علاقه مردم آنجا هم برنج و مرغ است و از بادام خشك هم در تنقلات زياد استفاده مى‏شود.

خانم زينب ساكى‏تى‏شا، به نظر شما آرزوها و علاقه‏هاى دختران جوان تايلند حول چه محورى است و آنها دنبال چه چيزى هستند؟

دختران تايلندى دوست دارند كه فرد مشهورى باشند و در مسابقات زيبايى مقام اول را به دست بياورند. البته دوست دارند كه يك فرد موفق و كوشا و فعال هم باشند تا به جامعه كمك برسانند. در كل، دختران و زنان در تايلند از يك خصوصيت اخلاقى خوب برخوردارند كه آن هم، اخلاق خوب و خوش‏برخوردى آنهاست و همچنين رعايت حال مسلمانان است كه برايم خيلى زيباست.

ضمن تشكر از خانم زينب ساكى‏تى‏شا، اميدواريم كه ايشان بتوانند در همه مراحل زندگى از جوانان موفق باشند.